Home
Staffs
Championships

Introduction

Results
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
2004

Staffordshire Champions
Under 18
Under 16
Under 14
Under 12
Under 11
Under 10
Under 9
Under 8
Under 7
Under 6

Under 18 Junior Championship Trophy winners

These two trophies are awarded to the highest placed eligible players in the under 18 category of the Staffordshire Junior Championship. As far as practical, the inscriptions below are the same as those on the trophies.

The Junior Champion Trophy

The trophy is inscribed

Staffordshire Chess Association
Junior Championship Trophy
presented by
The Vice President
Alderman Albert Parker J.P.,C.C.
Easter 1948

All winners names are engraved on the trophies plinth.

Winners

2011 CRAIG WHITFIELD
2010 CRAIG WHITFIELD
2009 CRAIG WHITFIELD
2008 CRAIG WHITFIELD
2007 CRAIG WHITFIELD
2006 YANGSHI YU
2005 YANGSHI YU &
C. WILCOX
2004 R. WESTWOOD
2003 R. WESTWOOD
2002 M. CORBISHLEY
2001 M. CORBISHLEY
1998 D. SPROSTON &
T. BAILEY
1997 R. PARKER
1996 R. PARKER
1995 M.J. SMITH
1994 J. KEEN
1993 A. ROBINSON
1992 S.J. GREEN
1991 S. EDWARDS
1990 S. ANAND
1989 L. GRINSELL &
M. GOUGH
1988 LEE GRINSELL
1987 R.F. HAYWARD
1986 L. COOPER
1985 G. BUCKLEY
1984 M.A. WHEELER
1983 M.A. WHEELER
1982 D.P. WHEELER &
M.A. WHEELER

1981 R.A. INGRAM &
D.P. WHEELER &
M.A. WHEELER
1980 R.A. INGRAM
1979 C.E. WHITEHEAD
1978 C.E. WHITEHEAD
1977 N.M. COWLEY
1976 C.J. GANT
1975 G.M. WELLINGS
1974 R. WITHNALL
1973 P.M.J. NORRIS &
R.M. WREN
1972 S.D. HASKETH
1971 S.L.A. CARTER
1970 M.E. WHETTON
1969 R.F. WALKER
1968 M. FLEURY
1967 M. FLEURY
1966 S.G. JOHNSON
1965 M.R. CHRISTIE &
A.N. RILEY
1964 P.J. GREGORY
1963 R.W. WHITESIDE
1962 M.D. JONES
1961 M. ALCOCK &
G.A. WINBOW
1960 M. ALCOCK &
G.A. WINBOW &
A. SADLER
1959 M.A. STEVENSON
1958 A.J. SUTTON
1957 B.S. JEFFRIES &
A.J. SUTTON
1956 B.S. JEFFRIES
1955 F.M. WILSON
1954 W.S. POWELL
1953 W.S. POWELL
1952 W.S. POWELL
1951 W.S. POWELL
1950 W.S. POWELL
1949 J.M. HANCOCK
1948 B. WALDEN

The Girls Champion Trophy

The trophy is inscribed

S.C.C.A.
U18 Girls Champion

All winners names are engraved on the trophy.

Winners

2007 ALICE MARLOW
2006 YANGSHAN YU
2005 YANGSHAN YU
2004 C. WILCOX
1995 B. JONES
1994 S. WARD
1993 R. SPENCER
1987 M. KIDNEY

Chess logo

ANY COMMENTS OR QUESTIONS ABOUT LOCAL CHESS?

Please contact:

Webmasters:
Andrew Davies  and  Traci Whitfield

 

Top of Page