Home
Staffs

Introduction

What happens in:
Schools & Clubs
The Megafinal

Leek Megafinal
2015 Honours
2014 Honours
2013 Honours
2012 Honours
2011 Honours
2010 Honours
2009 Honours
2008 Honours

Gigafinal Honours
2013 Honours
2012 Honours
2011 Honours
2010 Honours
2009 Honours

Terafinal Honours
Honours
 
UK Chess Challenge website

Key
For each player:

Q — Player has qualified for the Northern Gigafinal

Supremo
Best boy in his age group.

Suprema
Best girl in her age group.

Staffordshire Megafinal 2011

Played 14 May, at
St Edward’s Junior High School, Westwood Rd, Leek.

Name School Section Points Position

Joseph H. Jackson

Westwood College
&  Cheddleton CC
U18B

4

1

Q Supremo

Philip Glass

King Edward VI, Lichfield U17B

1

Q Supremo

Craig M. Whitfield

St Joseph's College
&  Cheddleton CC
U16B

6

1

Q Supremo

Matthew Glass

King Edward VI, Lichfield U15B

0

1

Supremo

Danny Graham

Westwood College
&  Cheddleton CC
U14B

3

1

Q Supremo

Laura Smith

Westwood College
&  Cheddleton CC
U14G

2

2

Q Suprema

Rebecca Davis

King Edward VI, Lichfield U14G

1

3

Alex J Cartlidge

St. Joseph's College
&  Cheddleton CC
U14B WD

George E Hamilton

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U13B

1

Q Supremo

Samuel G Beardmore

Clayton Hall
&  Cheddleton CC
U13B

2=

Luke Berenbaum

Bishop Vesey U13B

2=

Mark J Cooper

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U13B

3

4=

Luke J Gibson

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U13B

3

4=

Siddharth Singh

King Edward V!, Birmingham U13B

6=

Dominic Taylor

Moorside High U13B

6=

Karthik Selvan

Queen Mary's GS U12B

1

Q Supremo

Josh Mukherjee

King Edward VI, Camphill U12B

4

2

Q

William J Maynard

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U12B

3

3

Jordan Hine

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U12B

4

Jacob D Cartlidge

St. Joseph's College
&  Cheddleton CC
U12B WD

Jack Healings

Newcastle School
&  Cheddleton CC
U12B WD

Daniel N Holland

Hassell C.P.
&  Cheddleton CC
U11B

5

1

Q Supremo

Andrei J Mihai

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

2=

Q

Alexander Jarvis

Mayfield Prep School U11B

2=

Q

Kieran Smith

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

4

4=

Q

Surya Sridharan

Hassell C.P. U11B

4

4=

Q

Adam Inglett

Tettenhall College U11B

4

4=

Q

Aaron Mayer

Werrington Primary U11B

3

7=

Jordan Brooks

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

3

7=

Mitchell Porter-Keel

Tettenhall College U11B

3

7=

Tomaya Suganuma

Tettenhall College U11B

10=

Joseph Boucher

Tividale Hall U11B

10=

Aidan Lowe

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

10=

Jasvir Hayer

Tettenhall College U11B

10=

Eva Lucas

Seabridge Primary U11G

2

14=

Q Suprema

Elliott Hammonds

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

2

14=

Oliver Paulinski

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U11B

1

16

Aaron Madhar

New Invention U11B 1/4WD

Narayan Sondhi

Codsall Middle U11B WD

Aum Choudhary

Newcastle School U10B

6

1

Q Supremo

Skye Wiggins

St. Wulstan's RC Primary
&  Cheddleton CC
U10G

5

2=

Q Suprema

Liam Berenbaum

Blackwood U10B

5

2=

Q

Joshua Carroll

St. Wulstan's RC Primary U10B

4

Q

George Mason

New Invention U10B

4

5=

Q

Tadhg Cargill

Leighswood U10B

4

5=

Q

Dexter Hammonds

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U10B

4

5=

Q

Jacob Smith

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U10B

4

5=

Q

Ryan Leatham

Werrington Primary U10B

4

5=

Q

Atlanta Viridia Knapper

St. Wulstan's RC Primary U10G

4

5=

Q

Keval Patel

Newcastle U10B

4

5=

Q

Christian Otite

Mayfield Prep School U10B

4

5=

Q

Rohit Chander

Mayfield Prep School U10B

13

Isaac Syred

St. Wulstan's RC Primary U10B

3

14=

Matthew Edwards

Cheddleton CC U10B

3

14=

Marcus Palmer

Werrington Primary U10B

3

14=

Stephen Thompson

New Invention U10B

3

14=

Rohan Mall

Mayfield Prep School U10B

3

14=

Jack Sims

Tividale Hall U10B

3

14=

Isaac Williams

Tividale Hall U10B

3

14=

Joel Houghton

St. Wulstan's RC U10B

3

14=

Joseph Duffy

Tividale Hall U10B

22=

Georgia Binnington

Newcastle U10G

22=

Daniel Lucas

St. Wulstan's RC Primary U10B

22=

Will Farr

Werrington Primary U10B

22=

Cara Hopkins

New Invention U10B

22=

Morgan Wilde

Seabridge Primary U10B

2

27=

James Winfield

Hassell C.P. U10B

2

27=

Charlotte Oxberry

Hassell C.P. U10G

2

27=

Jai Sikka

Mayfield Prep School U10B

2

27=

George Brentnall

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U10B

31=

Jenny Smith

Leighswood U10G

31=

Evan Hercock

Werrington Primary U10B

31=

Bethan Maynard

St. Edward's Junior High
&  Cheddleton CC
U10G

31=

Sophie Bramall

Newcastle School U10G

1

35

Luke Beckett

Werrington Primary U10B WD

Tassneem Atewah

Seabridge Primary U10G WD

Govinder Mann

New Invention U10B WD

Thomas Hossack

Newcastle U10B WD

Jenson Bose

Newcastle U10B WD

Jacob C Boswell

St. Thomas Aquinas
&  Cheddleton CC
U9B

6

1

Q Supremo

Jacob Preston

Seabridge Primary U9B

2=

Q

William McGrath

St. Wulstan's RC Primary U9B

2=

Q

Paramvir Singh Khera

Mayfield Prep School U9B

4

4=

Q

Pratyush Mishra

Newcastle U9B

4

4=

Q

Jamie Draper

Mayfield Prep School U9B

4

4=

Q

Siddhanth Lal

Newcastle School U9B

3

7=

Jaskurun Singh

Mayfield Prep School U9B

3

7=

Karam Rai

Mayfield Prep School U9B

3

7=

Emily Chan

Mayfield Prep School U9G

3

7=

Q Suprema

Sarvesh Rajdev

Mayfield Prep School U9B

3

7=

Joseph McKaig

Tettenhall College U9B

3

7=

Eddison Hobbs

Seabridge Primary U9B

13

Joseph Middlemiss

Seabridge Primary U9B

2

14=

Katrina Pacaj

St. Wulstan's RC Primary U9G

2

14=

Yaswant Perumal

Newcastle U9B

2

14=

James Tomkinson

St. Wulstan's RC U9B

1

17

Pavan Chohan

Mayfield Prep School U9G

½

18

Ethan Fradley

Werrington Primary U9B 0/2WD

Ted Murray

St. Wulstan's RC Primary U8B

6

1

Q Supremo

Joshua Champ

St. Wulstan's RC U8B

5

2

Q

Rohan Hesketh

Newcastle School U8B

4

3=

Q

Shreya Sridharan

Hassell C.P. U8G

4

3=

Q Suprema

Isher Soorae

Mayfield Prep School U8G

5=

Vaughan Copsey

Hassell C.P. U8B

5=

Misha Twardochleb

Hassell C.P. U8G

3

7=

Matthew Thomas

Newcastle U8B

3

7=

Eve Sheldon

Mayfield Prep School U8G

3

7=

Zain Ashraf

Mayfield Prep School U8B

10=

Poppy Bo Fone

Hassell C.P. U8G

10=

Dominic Holmes

Moorfield Primary U7B

1=

Q Supremo

Victoria E Holland

Hassell C.P.
&  Cheddleton CC
U7G

1=

Q Suprema

Rayyan Saqib

Newcastle U7B

4

3

Q

Conor O'Brien

Newcastle U7B

4

Karamveer Kulair

Mayfield Prep School U7B

3

5=

Jack Dulson

Newcastle U7B

3

5=

Arjun Singh Khera

Mayfield Prep School U7B

3

5=

Shaylan Jasani

Newcastle U7B

3

5=

Rohan Shergill

Mayfield Prep School U7B

9=

Shriya Pillay

Mayfield Prep School U7G

9=

Tisiphone Copsey

Hassell C.P. U7G

2

11=

Rahul Sohal

Mayfield Prep School U7B

2

11=

Ramandeep Nijjar

Mayfield Prep School U7G

2

11=

Nathan Edwards

Cheddleton CC U7B

14=

Sarah Tomkinson

St. Wulstan's RC U7G

14=

Zagham Farhan

Orme House U7B

14=

Maisie Gilford

St. Wulstan's RC U7G 0/3WD

Nikita DeSilva

Newcastle U7G WD

Chess logo

ANY COMMENTS OR QUESTIONS ABOUT LOCAL CHESS?

Please contact:

Webmasters:
Andrew Davies  and  Traci Whitfield

 

Top of Page