Home
Staffs

Introduction

What happens in:
Schools & Clubs
The Megafinal

Leek Megafinal
2015 Honours
2014 Honours
2013 Honours
2012 Honours
2011 Honours
2010 Honours
2009 Honours
2008 Honours

Gigafinal Honours
2013 Honours
2012 Honours
2011 Honours
2010 Honours
2009 Honours

Terafinal Honours
Honours
 
UK Chess Challenge website

Key
For each player:

Q — Player has qualified for the Northern Gigafinal

Supremo
Best boy in his age group.

Suprema
Best girl in her age group.

Hors Concours
Player qualified for a Megafinal played somewhere else. At the Leek Megafinal, they can qualify for the next round, but are not eligible for a prize.

Staffordshire Megafinal 2012

Played 26 May, at
St Edward’s Junior High School, Westwood Rd, Leek.

Name School Section Points Position

Philip Glass

King Edward VI, Lichfield U18B

2

1

Q Supremo

Craig M. Whitfield

St. Joseph's College/ Cheddleton CC U17B

6

1

Q Supremo

Alex J Cartlidge

St. Joseph's College/ Cheddleton CC U15B

1

Q Supremo

Laura X Smith

Westwood College/ Cheddleton CC U15G

5

1

Q Suprema

Dominic MW Taylor

Moorside/ Cheddleton CC U14B

4

1=

Q

Samuel G Beardmore

Clayton Hall/ Cheddleton CC U14B

4

1=

Q Supremo

Jacob D Cartlidge

St. Joseph's College/ Cheddleton CC U13B

4

1

Q Supremo

Victoria Dinoo

St. Pauls Birmingham U13G

3

1

Q Suprema

Alexander Jarvis

King Edward's School U12B

1=

Q Supremo

Andrei I Mihai

St. Edward's JHS/ Cheddleton CC U12B

1=

Q

Elliott L Hammonds

St. Edward's JHS/ Cheddleton CC U12B

4

3=

Q

Surya Sridharan

Adams Grammar U12B

4

3=

Q

Anna O'Leary

John Fisher College U12G

4

1

Q Suprema

Jacob Z Smith

St. Edward's JHS/ Cheddleton CC U11B

6

1

Q Supremo

Joel Houghton

St. Wulstan's RC Primary U11B

2=

Q

Joshua Carroll

St. Wulstan's RC Primary U11B

2=

Q

Rohan Aggarwal

Tettenhall College U11B

4

4=

Q

Isaac Syred

St. Wulstan's RC Primary U11B

4

4=

Q

Rohan Mall

Mayfield Prep School U11B

4

4=

Q

Dexter W Hammonds

St. Edward's JHS/ Cheddleton CC U11B

4

4=

Q

Imogen AL Camp

Rydal Penrhos U11G

2

Q Hors concours

Larissa Isham

Mayfield Prep School U11G

4

3=

Q Suprema

Carmel Barwick

Grappenhall U11G

1

Q Hors concours

Skye Wiggins

St. Wulstan's RC/ Cheddleton CC U11G

4

3=

Q

Leo Plummer

St. Wulstan's RC Primary U10B

4

5=

Q

Jamie Draper

Mayfield Prep School U10B

5

2=

Q

Jacob C Boswell

St. Thomas Aquinas/ Cheddleton CC U10B

6

1

Q Supremo

Sarvesh Rajdev

Mayfield Prep School U10B

4

Q

Matthew Dinoo

St. Patricks RC U10B

5

2=

Q

Karam Rai

Mayfield Prep School U10B

4

5=

Q

Sian Jones

St. Edward's JHS/ Cheddleton CC U10G

1

Q Suprema

Robert Notingher

Fernwood JS U 9B

6

1

Q Hors concours

Vaughan Copsey

Hassell CP U 9B

5

2

Q Supremo

Lamar Reid

Ryders Green PS U 9B

4

3=

Q

Ashan Shakil

Ryders Green PS U 9B

4

3=

Q

Matthew Thomas

Newcastle School U 9B

4

3=

Q

Mohammed Saleh

Ryders Green PS U 9B

4

3=

Q

Isher Soorae

Mayfield Prep School U 9G

1

Q Suprema

Joshua T Mathew

St. Thomas Aquinas U 8B

1=

Q Supremo

Francesca Draper

Mayfield Prep School U 8G

1

Q Suprema

Thivyaa Rahulan

Newcastle School U 8G

5

2

Q

Dominic Holmes

Moorfield Primary U 7B

1

Q Supremo

Hemal Aggarwal

Tettenhall College U 7B

2

Q

Hannah John

Newcastle School U 7G

3

1=

Q Suprema

Chess logo

ANY COMMENTS OR QUESTIONS ABOUT LOCAL CHESS?

Please contact:

Webmasters:
Andrew Davies  and  Traci Whitfield

 

Top of Page